Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Neues Sommertheater

Po tym jak 18 lutego 1906 r. przy Luisenstraße 10 (ul. Mickiewicza) spłonął popularny letni teatr Wilhelmtheater, postanowiono wnieść w innej części miasta scenę tego typu. Od lutego do maja przy Neues Haynauer Straße 27a (ul. Chojnowska) powstawał Neues Sommertheater (Nowy Teatr Letni). Jego budowniczym był David Müller, który do lat 30. prowadził w nim restaurację. Otwarcia Neues Sommertheater dokonano 10 maja 1906 r. Wystawiono wówczas operetkę wiedeńską Vogelhändler (Ptasznik z Tyrolu) Carla Zeilera. Obejrzało ją 700 widzów. Do 1906 r. przy Neues Haynauer Straße 27a znajdował się Patri-Velodrom, czyli tor kolarski, którego właścicielem był Karl Foitzik.

W 1910 r. dyrektorem teatru został Hans Biller (Billeter), który jeszcze w tym samym roku rozbudował go. W połowie lat 20. zmienił się adres, przy którym funkcjonowała letnia scena - na Haynauer Straße 109/113. Zmienił się także jej dyrektor. Po tym jak Hans Biller został dyrektorem Teatru Miejskiego, Nowym Teatrem Letnim zajęła się Marie Biller (Billeter) z domu Müller. Po dojściu do władzy NSDAP Hans i Marie przestali pełnić te funkcje. Właścicielem Neues Sommertheater został Liegnitzer Aktienbrauerei (Legnicki Browar Akcyjny). W latach 30. wielokrotnie zmieniali się teatralnie restauratorzy, którzy prowadzili na parterze i pierwszym piętrze gospodę. Byli nimi: Ernst Pfaffernoschke, Karl Großmann i Georg Mattern.

Obecnie nie ma śladu po Nowym Teatrze Letnim. Dziś w tym miejscu stoi market Lidl.

Sala restauracyjna w Nowym Teatrze Letnim przy ul. Chojnowskiej. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Aktorzy operetki Wesoła wdówka (Die lustige Witwe) Franza Lehára, która w 1907 r. znalazła się w repertuarze Neues Sommertheater. Karta pocztowa ze zbioru Z.Grosickiego
Restauracja w Nowym Teatrze Letnim przy ul. Chojnowskiej. Karta pocztowa z 1915 r. ze zbioru K.Makowca
Sala i scena Neues Sommer Theater przy ul. Chojnowskiej. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.