Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Pomnik Johanna Georga von Arnima

26 września 1912 u zbiegu ulic Złotoryjskiej (Goldberger Straße) i Piechoty (Königgrätzer Straße) odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika przedstawiającego Johanna Georga von Arnima. Von Arnim żyjący w latach 1581 – 1641, był jednym z najbardziej wyrazistych dowódców swoich czasów. Generał, później feldmarszałek karierę wojskowa zaczynał w służbie szwedzkiej, gdzie po stronie Zygmunta III Wazy walczył przeciw Turkom. Mimo iż był protestantem w latach 1623 – 1625 powierzono mu dowództwo pułku Wallensteina. Już jako dowódca wojsk elekta saskiego 13 maja 1634 roku stoczył bitwę pod Legnicą tzw. bitwę pod Lindenbusch, podczas której pokonał oddziały cesarza pod dowództwem Rudolfa grafa von Colledo. Miejscem walki było wzniesienie w Lasku Złotoryjskim, nazwane później „Siegeshöhe” (Wzgórze Zwycięstwa).

Pomysłodawcą upamiętnienia osoby feldmarszałka było Legnickie Towarzystwo Historyczne. Autorem pomnika był berliński rzeźbiarz Emil Cauer junior. Posąg Hansa Georga Arnima wykonał w oparciu o znajdujący się w zamku Boitzenburg, portret marszałka. Przedstawił go w charakterystycznym dla epoki ubiorze i kapeluszu. Figura mierząca ok. 3 metrów wysokości, stanęła na granitowym postumencie, ozdobionym dwoma brązowymi reliefami, herbem oraz inskrypcjami. W 1943 roku pomnik został zarekwirowany przez Wehrmacht i przewieziony do Hamburga w celu przetopienia. Po wojnie odnaleziono go w składnicy złomu, skąd został wykupiony przez władze Wuppertalu, gdzie obecnie znajduję się w dzielnicy Wichlinghausen. W Legnicy zachował się do dziś cokół, na którym wznosił się pomnik Arnima.

Źródło: G. Humeńczuk, Legnickie pomniki przed II wojna światową, Legnica 2000

Pomnik Johanna Georga von Arnima, bohatera bitwy pod Legnicą z 1634 r. Karta pocztowa z 1914 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Pomnik Johanna Georga von Arnima oraz budynek przy obecnym placu Łużyckim (widok od ul. Złotoryjskiej). Karta pocztowa z 1938 r. ze zbioru K.Makowca
Fragment ulicy Złotoryjskiej. Po lewej stronie pomnik generała Johanna Georga von Arnima. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Pomnik Johanna Georga von Arnima u zbiegu ulic Złotoryjskiej i Piechoty. Karta pocztowa z 1914 r. ze zbioru K.Makowca
Cokół pomnika Johanna Georga von Arnima u zbiegu ulic Złotoryjskiej i Piechoty. Fotografia wykonana w lipcu 2012 r.
Pomnik Johanna Georga von Arnima w pobliżu Liegnitzer Straße, na Görlitzer Platz w Wuppertalu. Znajduje się tam od 15 sieprnia 1962 r.
Pomnik Johanna Georga von Arnima na karcie pocztowej z 1917 r. ze zbioru K.Makowca
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.