Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Pomnik żołnierzy 7. Regimentu Landwery poległych podczas I wojny światowej

W 1926 roku w gronie dawnych landwerzystów zapadła decyzja o budowie pomnika ku czci poległych 24 oficerów i 1663 podoficerów i żołnierzy z 7. Regimentu. Regiment ten został zmobilizowany w Legnicy 3 sierpnia 1914 roku i włączony w skład armii austro-węgierskiej. Głównym terenem jego działań był front wschodni oraz Flandria. 5 października 1929 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia monumentu usytuowanego w pobliżu obecnej ulicy Powstańców Śląskich (Jochmannallee). Autorem wykonanego z piaskowca pomnika był berliński artysta Hermann Housaeus. Autor w swoim projekcie nawiązał do formy dekoracyjnej rzeźb epoki baroku, uwidaczniając jego przesłanie poprzez zastosowane przedstawienia. Werbel ze skrzyżowanymi pałeczkami to symbol piechoty, którą do ataku prowadził rytm pieśni wygrywanej na bębenku, zaś krzyż z wojskowym hełmem przedstawiał bezimienną żołnierską mogiłę. Obie strony pomnika opatrzone były znakiem krzyża landwery oraz inskrypcjami.

Po 1945 roku pomnik próbowano przerobić. Świadczyć o tym może skucie hełmu oraz częściowe zatarcie napisów. Przewrócony monument przeleżał w ziemi wiele lat, aż do 1994 roku. Z inicjatywy dyrektora Muzeum Miedzi w Legnicy, Andrzeja Niedzielenki pomnik wykopano i przewieziono na teren muzealnego lapidarium, gdzie po konserwacji przeprowadzonej w 1996 roku jest eksponowany.

Źródło: G. Humeńczuk, Legnickie pomniki przed II wojna światową, Legnica 2000

Warta przy pomniku żołnierzy 7. Regimentu Landwery poległych podczas I wojny światowej
Warta przy pomniku żołnierzy 7. Regimentu Landwery poległych podczas I wojny światowej
Pomnik żołnierzy 7. Regimentu Landwery poległych podczas I wojny światowej znajdujący się w okolicy ul. Powstańców Śląskich. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Pomnik żołnierzy 7. Regimentu Landwery poległych podczas I wojny światowej. Obecnie znajduje się on w lapidarium Muzeum Miedzi w Legnicy. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Pomnik żołnierzy 7. Regimentu Landwery poległych podczas I wojny światowej znajdujący się w okolicy ul. Powstańców Śląskich. Karta pocztowa ze zbioru L.Moszyńskiego
Fotografia przedstawiająca moment wmurowania kamienia węgielnego pod budwowę pomnika poświęconego poległym podczas I wojny światowej żołnierzom 7. Regimentu Landwery (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Pomnik żołnierzy 7. Regimentu Landwery poległych podczas I wojny światowej w lapidarium Muzeum Miedzi w Legnicy. Fotografia wykonana w lipcu 2012 r.
Pomnik żołnierzy 7. Regimentu Landwery poległych podczas I wojny światowej na karcie pocztowej z 1930 roku
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.