Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Park Miejski (Stadtpark)

Park Miejski usytuowany został na południowo–wschodnich obszarach podmiejskich, których naturalną granicę stanowiły Kaczawa i Młynówka. Na jego terytorium złożyły się nadrzeczne pastwiska (błonia), część systemu obronnego miasta z dawnymi stawami oraz nieczynny cmentarz kościoła Mariackiego. Park nie jest założeniem jednorodnym i spójnym stylistycznie. Zagospodarowywany był etapami. W swoim zasadniczym zrębie został ukształtowany w drugiej połowie XIX w.
W 1802 r. obszar położony na południe od Koziego Stawu obsadzony został w stylu angielskim topolami i krzewami, stając się pierwszym większym założeniem parkowym przeznaczonym do użytku publicznego, zwanym labiryntem (Irrgarten). W latach 1844-1845 zagospodarowano teren dawnego cmentarza parafialnego kościoła Mariackiego, zamkniętego w 1822 r. Znajdował się on na obszarze między obecnym pl. Wilsona a Kozim Stawem. Projekt sporządził architekt zieleni Eyssenhardt, a zrealizował go ówczesny miejski inspektor budowlany Kirchner.
Osią założenia parkowego stała się lipowa aleja nosząca imię J.G. Baumgarta (obecnie część Alei Orła Białego) wytyczona w 1857 r., oddana do użytku dwa lata później. Baumgart był kupcem i radnym miejskim, a także honorowym obywatelem Legnicy, zasłużonym m.in. poprzez finansowanie terenów zielonych. Do dziś na końcu alei znajduje się kamień niegdyś upamiętniający jego zasługi. W 1863 r. podarował on miastu 600 talarów, które przeznaczone zostały na urządzenie nowej części parku wzdłuż zachodniej strony lipowej alei. Stworzenie projektu powierzono jednemu z najwybitniejszych architektów zieleni XIX-wiecznej Europy – Eduardowi Petzoldowi. Zaprojektował on ogród w stylu angielskim, zrealizowany w ciągu następnych dwóch lat. Przy alei lipowej znajdował się budynek zwany Domem Strzeleckim, będący siedzibą Towarzystwa Strzeleckiego, późniejszy Dom Koncertowy. W 1867 r. zagospodarowano teren położony na północ od obecnej ul. Powstańców Śląskich (Jochmannstraße), zwany Doliną Strzelecką (Schützengrund).

Znaczną część parku tworzyły położone nad Kaczawą błonia (Haag) uznawane za największy sportowy plac miasta. Miejsce ludowych festynów, rekreacji i wypoczynku legniczan. Na łąkach znajdowały się wojskowe i szkolne place ćwiczeń oraz wieża ćwiczeń dla straży pożarnych.
Zabudowa, jaka pojawiła się w latach 60. XIX w. przy dzisiejszych ulicach Zielonej (Grünstraße) i Jordana (Haagstraße) sprawiła, że plac między nimi wymagał nowego rozwiązania przestrzennego. W 1878 r. Eduard Petzold zaprojektował założenie parkowe dochodzące do dzisiejszej alei Orła Białego. Pod koniec XIX w. na części tego terenu wzniesiony został budynek szkoły powszechnej (obecnie siedziba II Liceum Ogólnokształcącego).
Ważny wpływ na rozwój parku miały organizowane na jego terenie wystawy. Od 1880 r. jego obszar powiększył się o tereny Pierwszej Dolnośląskiej Wystawy Rzemiosła, od zachodu zamknięte rzeką Młynówką, od wschodu aleją Orła Białego (Baumgartallee). Plany tej części parku także sporządził Petzold. W efekcie powstał tzw. park Wystawowy (Austellungpark). Osią założenia stała się aleja z fontannami i pomnikami poprowadzona równolegle do dzisiejszej ul. Mickiewicza (Louisenstraße).
W 1877 r., w miejscu podmokłej łąki, powstał zasilany wodami Młynówki Kozi Staw (Ziegenteich). W 1881 r. na środku zbiornika utworzono wyspę obsadzaną drzewami. Od 1900 r. w parku działał mały ogród zoologiczny, a od 1898 r. udostępniono zwiedzającym palmiarnię.
Znaczące rozszerzenie powierzchni parku Miejskiego miało miejsce w 1927 r. i związane było z realizacją wystawy GUGALI. Z tej okazji park powiększony został o tereny położone na południe od Młynówki.

Rozwój terenów zielonych i liczne wystawy ogrodnicze sprawiły, że Legnica w XIX w. zyskała opinię „miasta ogrodów”. Około 1900 r. władze szczyciły się faktem, że w Legnicy na jednego mieszkańca przypadała największa na Śląsku powierzchnia terenów zielonych. W tym dziele szczególne zasługi położyli członkowie społecznych towarzystw (w tym założonego w 1893 r. Towarzystwa Upiększania Promenad), sponsorzy oraz urzędnicy działający w ramach struktur organizacyjnych miasta. Do najbardziej zasłużonych należą Johann Gottfried Baumgart, Feodor Beer, Ferdinand Wöppel, Friedrich Wilhelm Zorn, Paul Strempel, Ferdinand Stämmler, Erich Schneider, Ludwig Matthaeus oraz Conrad Christ.

Dziś na terenie parku z czasów dawnej świetności zachowało się kilka elementów: Kozi Staw, przebudowany w 1928 r. budynek Domu Strzeleckiego, palmiarnia z 1898 r., pergola z 1927 r. oraz znajdujące się obok bloki granitu i bazaltu, stanowiące niegdyś element letniej ekspozycji kolekcji kaktusów. Przetrwały także niektóre pomniki: pozbawiony swojego pierwotnego znaczenia „śpiący lew” (pomnik ku czci niemieckich ofiar wojny francusko-pruskiej), kamień Baumagarta i dawna hala pamięci z 1938 r. (będąca dziś częścią szatni na boisku klubu sportowego MKS Miedź Legnica). W pobliżu Domu Strzeleckiego zachowały się dwie fontanny, ozdobione jednak nowymi formami rzeźbiarskimi.
Dodatkowym ciosem dla parku Miejskiego był huraganowy wiatr, który przeszedł nad Legnicą 23 lipca 2009 roku. Wówczas w parku ucierpiała większość drzew. Całkowitemu zniszczeniu uległo 704 okazy. Odbudowa parku trwa.

Źródło: G. Humeńczuk, Z dziejów parku Miejskiego w Legnicy, Legnica 2010

Podświetlona parkowa pergola podczas wystawy GUGALI. Karta pocztowa z 1927 r. ze zbioru K.Makowca
Parkowa pergola ze stawem z podgrzewaną wodą. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Młynówka przepływająca przez park uchwycona w letnie południe przez Curta Schumma. Karta pocztowa ze zbioru L.Moszyńskiego
Palmy na terenie legnickiego parku. W oddali pergola. Karta pocztowa z 1922 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Fragment tzw. Łąki Bergera w legnickim parku. Karta pocztowa z 1940 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Parkowa pergola na fotograficznej karcie pocztowej z 1930 r. ze zbioru K.Makowca
Młynówka przepływające przez park. W oddali Dom Strzelecki. Karta pocztowa z 1906 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Fragment legnickiego parku na obrazie Herberta Schnürpela, którego wizerunek został wykorzystany na serii kart pocztowych wydanych przez H.Krumbhaara prawdopodobnie w 1936 r. Ze zbioru K.Makowca
Baumgartallee, czyli fragment obecnej alei Orła Białego. Widok w kierunku Domu Strzeleckiego. Karta pocztowa z 1908 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Zagroda dla zwierząt w legnickim parku. Karta pocztowa z 1903 r. ze zbioru K.Makowca
Zwierzyniec na ternie parku miejskiego. Karta pocztowa z 1902 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Chłopiec z łabędziem - fontanna na terenie Parku Wystawowego, przy alei Schuberta. W głębi pomnik F.W.Schuberta. Karta pocztowa z 1915 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Łabędzie w parku na karcie pocztowej z 1931 r. ze zbioru K.Makowca
Fragment legnickiego parku na karcie pocztowej z 1930 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Dom Mleczny na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Domek Mleczny prowadzony przez pracowników legnickiej mleczarni. Karta pocztowa z 1904 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Fontanny w najnowszej części parku na karcie pocztowej z 1934 r. ze zbioru K.Makowca
Fontanna z rzeźbą przedstawiających bawiące się dzieci na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Ogród palmowy w okolicy Domu Strzeleckiego. Karta pocztowa z 1912 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Zespół fontann w legnickim parku. Karta pocztowa z 1930 r. ze zbioru K.Makowca
Fragment parku, tzw. Łąki Bergera. Karta pocztowa z 1935 r. ze zbioru K.Makowca
Fragment ogrodu w najmłodszej części parku. Karta pocztowa z 1932 r. ze zbioru K.Makowca
Zegar słoneczny na najmłodszym terenie parku zwanym dawniej Łąką Bergera. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Budynek, znajdujący się na przeciw ogrodnictwa i palmiarni. Rysunek Konrada Christa
Widok na ogrodnictwo miejskie i palmiarnię z mieszkania dyrektora parku. Rysunek Konrada Christa
Posąg bogini Hebe w legnickim parku. Karta pocztowa z 1915 r. ze zbioru W.Ziętka
Kaktusy w pobliżu parkowej pergoli. Karta pocztowa z 1916 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Posąg Hebe w różanym ogrodzie Parku Wystawowego. Karta pocztowa z 1912 r. ze zbioru Z,Grosickiego
Wieloobrazkowa karta pocztowa z 1915 r. z najciekawszymi miejscami w parku: Domem Strzeleckim, palmiarnią i pergolą. Ze zbioru Z.Grosickiego
Ogród Różany w legnickim parku. Karta pocztowa z 1916 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Fontanna z grupą bawiących się dzieci w części parku zwaną dawniej Łąką Bergera. Karta pocztowa ze zbioru W.Ziętka
Fontanna z grupą bawiących się dzieci na karcie pocztowej ze zbioru W. Ziętka
Posąg Artemidy (Diany) z Gabii ustawiony w 1910 r. nieopodal Domu Strzeleckiego. Karta pocztowa z 1914 r. ze zbioru K.Makowca
Posąg greckiej bogini Hebe w legnickim parku. Karta pocztowa z 1914 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Fragment najmłodszej części parku na karcie pocztowej ze zbioru L.Moszyńskiego
Fragment najmłodszej części parku zwanej dawniej Łąką Bergera na karcie pocztowej z 1933 r. ze zbioru K.Makowca
Pergola w gaju palmowy, Karta pocztowa z 1939 r. ze zbioru K.Makowca
Pergola w otoczeniu kaktusów. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Kaktusy przy parkowej pergoli. Karta pocztowa z 1939 r. ze zbioru K.Makowca
Dom Strzelecki zimą. Karta pocztowa z 1900 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Jelonki w legnickim mini ZOO. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Zwierzyniec w legnickim parku. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Gaj palmowy na karcie pocztowej ze zbioru W.Ziętka
Okolica Gaju Palmowego. Fontanna przy stawie z podgrzewaną wodą. Karta pocztowa ze zbioru W.Ziętka
Staw z podgrzewaną wodą, a w nim liście wiktorii królewskiej. Karta pocztowa ze zbioru W.Ziętka
Fontanna z rzeźbą przedstawiających bawiące się dzieci na oficjalnej karcie pocztowej z wystawy GUGALI z 1927 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Dzieci w parkowym Gaju Muz. Karta pocztowa Wystawy Róż w 1910 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Ogród różany w parku. Karta pocztowa z 1907 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Pozdrowienia z Legnicy z trzema ukęciami z parku. Karta pocztowa z 1902 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Fragment parku na karcie pocztowej z 1911 r. ze zbioru K.Makowca
Pozdrowienia z Legnicy z widokiem parkowego zwierzyńca i okolic Domu Strzeleckiego. Karta pocztowa z 1902 r. ze zbioru W.Ziętka
Zwierzyniec w legnickim parku. Karta pocztowa z 1914 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Legnicki park zimą. Okolica zwierzyńca. Karta pocztowa z 1906 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Młynówka płynąca wzdłuż zachodniej granicy parku. Karta pocztowa z 1905 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Zespół wodotrysków włączony do terenu parku po wystawie GUGALI w 1927 r. Karta pocztowa z 1936 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Pawilon japoński w gaju palmowym legnickiego parku. Karta pocztowa z 1913 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Mini Zoo w legnickim parku na karcie pocztowej z 1935 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Parkowy posąg Flecisty autorstwa Matthiasa Corra na karcie pocztowej ze zbioru W.Ziętka
Aleja palmowa w legnickim parku. Karta pocztowa z 1928 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Fontanna z grupą bawiących się dzieci wg. projektu drezdeńskiego rzeźbiarza Ernsta Grämera. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Fragment Młynówki płynącej przez park. W tle zabudowania przy obecnej ul. Reymonta oraz palmiarnia.Karta pocztowa z 1905 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Fragment Młynówki płynącej przez park. W tle zabudowania przy obecnej ul. Reymonta oraz palmiarnia.Karta pocztowa (kolorowa wersja) z 1917 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Fragment gaju palmowego z widokiem na podświetlaną fontannę i pergolę. Karta pocztowa z 1929 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Pawilon japoński nad stawem z podgrzewaną wodą. Karta pocztowa ze zbioru W.Ziętka
Domek Mleczny na terenie parku należący do legnickiej mleczarni. Karta pocztowa z 1907 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Pergola nad stawem z podgrzewaną wodą. Karta pocztowa z 1936 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Aleja palmowa w parku na karcie pocztowej z 1938 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Oficjalana karta pocztowa z wystawy GUGALI z widokiem na gaj palmowy i staw z podgrzewaną wodą. Ze zbioru Z.Grosickiego
Rzeźba Leopardy na czatach Otto Pilza na terenie wystawy GUGALI. Po jej zakończeniu przeniesiono ją przed budynek dworca kolejowego. Karta pocztowa z 1927 r. ze zbioru W.Ziętka
NAjmłodsza część parku z fragmentem Młynówki. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Dom Strzelecki na karcie pocztowej z 1900 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Domek Mleczny na terenie parku należący do legnickiej mleczarni. Karta pocztowa z 1905 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Fontanna w najnowszej części parku. Karta pocztowa z 1937 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Uroczystość w legnickim parku związana z urodzinami Adolfa Hitlera. W tle pomnik poświęcony wszystkim mieszkańcom Legnicy poległym w I wojnie światowej. Fotografia wykonana 20 kwietnia 1939 r. ze zbioru W.Ziętka
Fragment Młynówki płynącej przez nowaszą część parku zwaną Łąką Bergera. Karta pocztowa z 1936 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Mostek na Młynówce na terenie parku. Karta pocztowa z 1905 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Fontanna przy Wyspie Róż. Oficjalna karta pocztowa wystawy GUGALI z 1927 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Pergola na oficjalnej karcie pocztowej wystawy GUGALI z 1927 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Teren wystawowy z fontannami i Wyspą Róż. Oficjalna karta pocztowa wystawy GUGALI z 1927 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Pergola przy stawie z podgrzewaną wodą. Powstała ona w 1927 r. w związku z wystawą GUGALI. Oficjalna karta pocztowa z tej wystawy ze zbioru L.Moszyńskiego
Pergola na oficjalnej karcie pocztowej wystawy GUGALI z 1927 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Aleja palmowa w legnickim parku. Oficjalna karta pocztowa wystawy GUGALI z 1927 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Podświetlana fontanna przy gaju palmowym. Oficjalna karta pocztowa wystawy GUGALI z 1927 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Podświetlana fontanna przy podgrzewanym stawie w legnickim parku. Oficjalna karta pocztowa wystawy GUGALI z 1927 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Widok na wyspę róż, hale wystawowe oraz winiarnię Rosenhof na oficjalnej karcie pocztowej wystawy GUGALI z 1927 r. Ze zbioru W.Ziętka
Karta pocztowa z rzeźbą jelenia znajdującego się na trawniku przed pawilonem głównej restauracji w czasie wystawy GUGALI. Prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal
Podświetlana fontanna w Parku Miejskim na karcie pocztowej z 1913 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Posąg Flecisty autorstwa Matthiasa Corra na terenie legnickiego parku (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Posąg Flecisty autorstwa Matthiasa Corra, w południowej części parku. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa z pawilonem muzycznym zbudowanym w 1935 r. Obecnie w tym miejscu znajduje się muszla koncertowa. (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Fragment najmłodszej części parku tzw, Bergerwiese (Łąka Bergera) na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa z rzeźbami kota i królika w południowej części parku, znanej dawniej jako Bergerwiese. (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Fragment najmłodszej części parku tzw, Bergerwiese (Łąka Bergera) na karcie pocztowej z 1930 r. ze zbioru W.Ziętka
Fragment parku z Młynówką. Karta pocztowa ze zbioru W.Ziętka
Aleja parkowa prowadząca do ogrodu palmowego. Karta pocztowa z 1943 r. ze zbioru K.Makowca
Fragment parku z fontanną z pobliżu Domu Strzeleckiego. Leporello z koń. XIX w.
Dolina Strzelecka, teren między obecnymi ulicami Powstańców Śląskich i Witelona. Karta pocztowa z 1903 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Zimowy widok z terenów dawnej Doliny Strzeleckiej na zabudowania przy ul. Powstańców Śląskich i wieże kościoła św. Piotra i Pawła. Karta pocztowa ze zbioru L.Moszyńskiego
Zimowy widok z parku na ul. Witelona i kościół Najświętszej Marii Panny. Karta pocztowa ze zbioru L.Moszyńskiego
Karta pocztowa z rzeźbą jelenia znajdującego się na trawniku przed pawilonem głównej restauracji w czasie wystawy GUGALI. Prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal
Karta pocztowa z widokiem wystawowej części Parku z fontanną i wodotryskami.
Zespół wodotrysków. Teren włączony do Parku w 1927 r. Karta pocztowa z 1932 r.
Fontanna z grupą bawiących się dzieci wg. projektu drezdeńskiego rzeźbiarza Ernsta Grämera. Karta pocztowa ze zbioru W.Ziętka
Fontanna z grupą bawiących się dzieci. W 1926 r. rzeźba pokazana została podczas wystawy ogrodniczej w Dreźnie. Karta pocztowa z 1933 r. ze zbioru W.Ziętka
Posąg Flecisty na terenach włączonych do parku po wystawie GUGALI. Karta pocztowa ze zbioru W.Ziętka
Posąg Hebe w różanym ogrodzie Parku Wystawowego. Karta pocztowa z 1913 r. ze zbioru P.Winklera
Fragment parku z widocznym w oddali pomnikiem F.W. Schuberta. Karta pocztowa z 1906 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Fragment Gaju Palmowego w legnickim parku na oficjalnej karcie pocztowej z wystawy GUGALI ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa z fontanną na tarasie Domu Strzeleckiego
Fontanna na tarasie Domu Strzeleckiego na karcie pocztowej z 1916 r.
Gaj palmowy na karcie pocztowej z ok. 1939 r.
Kaktusy w Gaju Palmowym legnickiego parku
Karta pocztowa z Japońskmi ogródem oraz Gajem Palmowym
Karta pocztowa z widokiem Gaju Palmowego w legnickim parku
Staw z podgrzewaną wodą, a w nim liście wiktorii królewskiej. Oficjalna karta pocztowa wystawy GUGALI z 1927 r.
Karta pocztowa przedstawiająca staw z podgrzewaną wodą oraz Gaj Palmowy
Obecna aleja Orła Białego na karcie pocztowej z 1906 r. ze zbioru K.Makowca
Dolina Strzelecka w tle zabudowania przy obecnej ul. Powstańców Śląskich na karcie pocztowej z 1906 r. ze zbioru K.Makowca
Filiżanka z widokiem fontanny w Parku Miejskim (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Drzemiący lew, czyli pomnik legniczan poległych w wojnie prusko-francuskiej. Karta pocztowa z 1908 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Ogród Różany w legnickim parku na karcie z 1906 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Fontanna w parku na karcie pocztowej z 1915 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Gaj Palmowy z podświetlaną fontanną i pergolą w tle. Karta pocztowa z 1917 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Poranny koncert orkiesty przy fontannach w Parku Miejskim. Karta pocztowa z 1931 r. (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Młynówka w pobliżu dzisiejszej ulicy Mickiewicza na karcie pocztowej z 1908 r.
Młynówka w pobliżu dzisiejszej ulicy Korfantego na karcie pocztowej z 1905 r.
Fontanny na terenie wystawowym w Parku Miejskim. Oficjalna karta pocztowa z wystawy GUGALI z 1927 r.
Gaj palmowy i pergola na oficjalnej karcie pocztowej z wystawy GUGALI
Zdjęcie lotnicze przedstawiające fragment parku miejskiego (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Legnicki zwierzyniec w zimowej scenerii. Fotografia z 1935 r.
Ogród zoologiczny na terenie parku na karcie pocztowej z 1911 r. (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Jelonki w legnickim parku na karcie pocztowej z 1914 r. (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Daniel w ogodzie zoologicznym na terenie Parku Wystawowego. Karta pocztowa z 1930 r. ze zbioru K.Makowca
Königsallee (al. Orła Białego) w pobliżu Domu Strzeleckiego. Po lewej widoczne założenie parkowe z fontanną z figurą czapli. Karta pocztowa z 1913 r.
Posąg Flecisty na terenie włączonym do parku w 1927 r. Karta pocztowa z 1941 r.
Chłopiec z łabędziem - fontanna na terenie Parku Wystawowego, przy alei Schuberta. W głębi pomnik F.W.Schuberta. Karta pocztowa z 1920 r. Rzeźba Chłopca z łabędziem obecnie znajduje się przed budynkiem Ratusza na pl.Słowiańskim
Widok fontanny i pergoli na patriotycznej karcie pocztowej z 1917 ze zbioru Z.Grosickiego
Hale wystawowe na oficjalnej karcie pocztowej z GUGALI, 1927 r.
Zespół fontann na oficjalnej kartce wystawy GUGALI z 1927 roku
Zespół fontann na wodzie na karcie pocztowej z 1927 roku.
Fontanny na terenie zaprojektowanym na potrzeby wystawy GUGALI, włączonym do parku w 1927 roku. Karta pocztowa z 1930 roku.
Fontanna z rzeźbą przedstawiających bawiące się dzieci na karcie pocztowej z 1931 roku
Pergola i staw z podgrzewaną wodą na karcie pocztowej z 1937 roku.
Pawilon japoński oraz staw z podgrzewaną wodą z 1910 r., na karcie pocztowej z 1921 roku.
Posąg "Flecisty" Matthiasa Corra, na terenach włączonych do parku po wystawie GUGALI
Ogród różany w Parku Wystawowym. Karta pocztowa z 1913 r.
następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.